Artykuły

Uzależnienia – problem lokalny, problem globalny

XI Ogólnopolska Konferencja pn. Uzależnienie – Polityka, Nauka, Praktyka. Nowe paradygmaty i rozwiązania systemowe miała charakter międzynarodowy. Pozwoliła w szerszym kontekście przedstawić to, co dzieje się w Polsce i osadzić lokalne trudności…

Czytaj więcej

Ze Szkoły Życia w Wandzinie na uniwersytety

Może tu przyjechać każda osoba z uzależnieniem od alkoholu czy narkotyków, z diagnozą uzależnienia i skierowaniem od lekarza na leczenie. Nie wymagamy ubezpieczenia, nie obowiązuje nas też rejonizacja. Mamy pacjentów…

Czytaj więcej

Media społecznościowe a zdrowie emocjonalne dzieci i młodzieży

Prawidłowe korzystanie z portali społecznościowych przez młodych to ważny obszar działań profilaktycznych. Gminy mają możliwość wpływania na edukację dzieci, ale i dorosłych, w tym zakresie – mogą organizować spotkania ze…

Czytaj więcej

Problem osób wysoko funkcjonujących, nadmiernie używających alkoholu (HFA)

Używanie alkoholu przez osoby na wysokich stanowiskach jest ważnym, a niezbyt często poruszanym problemem – głównie ze względu na ich status oraz późno występujące szkody zdrowotne i społeczne. Warto jednak…

Czytaj więcej

Najciemniej pod latarnią, czyli o depresji, którą można przeoczyć

Rozpoznawalność przejawów depresji w społeczeństwie mogłaby przekładać się na adekwatność i precyzyjność w diagnozowaniu zaburzeń depresyjnych oraz adekwatnym dobieraniu metod leczenia w gabinecie psychiatry czy psychoterapeuty. Niestety, nie zawsze tak…

Czytaj więcej

Podręcznik na nowe czasy

„Pokonać uzależnienie. Praktyczne umiejętności dla osób zmagających się z uzależnieniem na podstawie terapii poznawczo-behawioralnej” to podręcznik samopomocowy. Łączy treści edukacyjne z praktycznymi ćwiczeniami, które budują zrozumienie, motywację i poczucie sprawstwa…

Czytaj więcej

Kompleksowa i bezpłatna pomoc dzieciom krzywdzonym

Pracujemy interdyscyplinarnie, co w Polsce wciąż należy do rzadkości. A nie powinno, gdyż najbardziej skutecznym modelem udzielania pomocy dzieciom, które doświadczyły krzywdzenia, jest zapewnienie im wsparcia zespołu składającego się z różnych…

Czytaj więcej

Kompulsywne zakupy nastolatków – narastający problem

Nałogowemu kupowaniu ulegają nie tylko osoby dorosłe, ale także nastoletnie dzieci, którym rodzice dają dostęp do karty kredytowej i nie kontrolują ich wydatków. Jak gminy mogą zapobiegać rozwojowi tego uzależnienia…

Czytaj więcej
Karty rozłożone do gry

Program kontrolowanego hazardu

Wdrożenie programów kontrolowanego grania mogłoby przynieść liczne korzyści, chociażby zachęcić do leczenia pacjentów nieprzekonanych do utrzymywania abstynencji – piszą eksperci z warszawskiego Instytutu Psychiatrii i Neurologii w raporcie z ostatnich…

Czytaj więcej

Rozwój zaburzeń psychicznych w konsekwencji niezdiagnozowanego uzależnienia 

Uzależnienie od substancji psychoaktywnych jest jednym z najczęściej występujących zaburzeń. Mimo to nie zawsze jest adekwatnie rozpoznawane i leczone, zwłaszcza że jednym z mechanizmów charakterystycznych dla uzależnień jest zaprzeczanie.  Nie…

Czytaj więcej
Latarnia morska na tle morza, słoneczny dzień

Wspieranie zdrowia psychicznego – dobre praktyki z Pomorza

W Gdańsku powstał pierwszy w Polsce przewodnik w ramach projektu wsparcia zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. O szczegółach mówi dr Tadeusz Jędrzejczyk, zastępca dyrektora Departamentu Zdrowia w Urzędzie Marszałkowskim Województwa…

Czytaj więcej

Ochrona i promocja zdrowia w kontekście problemu uzależnień

Przed jednostkami samorządu terytorialnego stoją ważne zadania w zakresie ochrony i promocji zdrowia. Gminy są ważnym, bo bezpośrednim szczeblem działań w tym zakresie. Bardzo istotne jest ich oddziaływanie profilaktyczne w…

Czytaj więcej