Co nowego w polityce wobec alkoholu
Na mojej liście marzeń znajduje się przekazanie gminom zadań z zakresu profilaktyki i rozwiązywania problemów związanych z używaniem nikotyny i tytoniu. Uważam, że tą tematyką powinno się zająć zarówno KCPU,…
Czytaj więcejAlkohol najbardziej rozpowszechnioną substancją psychoaktywną wśród młodzieży
W marcu odbyła się oficjalna prezentacja wyników ESPAD 2024. Nowe dane pokazują pozytywną tendencję spadkową, jeśli idzie o korzystanie z substancji psychoaktywnych przez młodzież w wieku 15–16 lat i 17–18…
Czytaj więcejKontrola rodzicielska a ryzyko uzależnień
Wielu rodziców ma świadomość ryzyka uzależnień u dzieci, więc stara się kontrolować ich zachowania, by zapobiec problemom. Trudnością bywa jednak sprawowanie kontroli bez hamowania rozwoju osobistego młodego człowieka. Czy można…
Czytaj więcejGrupowa pomoc dla osób z uzależnieniem i ich rodzin
Wyniki działań profilaktycznych i leczenia uzależnień pokazują, że warto podejmować wzmożone działania, aby ograniczyć negatywne konsekwencje spożywania alkoholu. Gminy mogą i powinny wziąć czynny udział w organizacji nie tylko indywidualnych,…
Czytaj więcejOstrożnie z pracą – skala problemu „pracoholizmu”
Nadmierna praca i stres zawodowy należą do głównych czynników ryzyka niepełnosprawności i śmierci wskutek chorób, zaburzeń i samobójstw. Wyzwaniem staje się więc ochrona i promowanie higieny pracy oraz pracowników –…
Czytaj więcejZbadaj swoją higienę cyfrową
Dorosłym użytkownikom urządzeń ekranowych poświęca się mniej uwagi niż dzieciom i młodzieży, tymczasem to ich zachowania modelują postępowanie młodszego pokolenia. Upowszechnienie higieny cyfrowej wśród dorosłych wpłynie zatem na zachowanie dzieci…
Czytaj więcejZaangażowanie rodziców jest kluczowe w profilaktyce e-uzależnień
Higiena cyfrowa nigdy nie będzie zamkniętym zbiorem zasad, bo technologia wciąż ewoluuje, a wraz z nią zmienia się tryb życia. Musimy więc być gotowi do stałego obserwowania siebie oraz naszego…
Czytaj więcejPhubbing po polsku
Phubbing to połączenie słów phone i snubbing (lekceważenie). To pisanie esemesów, przeglądanie internetu, sprawdzanie godziny czy odbieranie telefonów w czasie rozmowy z drugą osobą. Korzystanie z telefonów komórkowych przez rodziców…
Czytaj więcejDialog międzypokoleniowy zamiast smartfona
Niemal co trzeci polski nastolatek nie ma zdrowych mechanizmów korzystania z internetu, a uzależnienie od smartfona to często problem rodzinny. O pomysłach na poprawę sytuacji mówił – podczas lutowej Gali…
Czytaj więcejDbanie o relacje jest naszą misją
O działaniach Zespołu Placówek Specjalistycznych (ZPS) – nad którym nadzór merytoryczny i finansowy sprawuje prezydent Gdyni – mówią: PRZEMYSŁAW LEBIEDZIŃSKI, dyrektor tej jednostki samorządu terytorialnego oraz jego zastępczyni ADRIANNA JANOWICZ.…
Czytaj więcejSprzed ekranu do życia
Pilotaż ministerialnego programu leczenia e-uzależnień dzieci i młodzieży był już dwukrotnie przedłużany. Bieżąca edycja potrwa do końca czerwca tego roku. Praktycy wskazują, że taki program jest coraz bardziej potrzebny. Z…
Czytaj więcejNie ma rodzin spisanych na straty
Systemy wsparcia kierowane do dzieci i systemy adresowane do rodziców działają w oderwaniu od siebie. Trzeba to zmienić – apeluje Jolanta Terlikowska pedagog prowadząca szkolenia dla nauczycieli, wychowawców świetlic socjoterapeutycznych…
Czytaj więcej